Anasayfa » İstanbul Eczacı Odası

İstanbul Eczacı Odası

Mal Fazlaları Kaldırılamaz!

İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası tarafından odamıza gönderilen yazıda, Sağlık Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülmekte olan İlaç Fiyat Kararnamesi taslağında, firmalarca eczanelere verilen mal fazlası ve benzeri uygulamaların yasaklanmasına yönelik bir maddenin ilaç sektörünün gündeminde olduğu paylaşılmıştır. Bu yazıda yer alan açıklamalara göre: “2009 yılı sonundan itibaren yürürlüğe konulan global bütçe uygulamaları ile ilaç fiyatları önemli ölçüde erozyona uğramış ve 25000 eczane içinde ... Devamını Oku »

SGK Ekim Ayı İlaç Fatura Ödemeleri Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu Bütçe ve Muhasebe Daire Başkanlığı, 2013 Ekim ayı ilaç fatura bedellerinin 14 Ocak 2014 Salı günü bankalara gönderilecek olup, 15 Ocak 2014 Çarşamba günü meslektaşlarımızın hesaplarına yansıtılacağı bilgisini tarafımıza iletmiştir. Meslektaşlarımızın bilgilerine sunulur. Bağlantılar: İlaç, SGK, Sosyal Güvenlik Kurumu Devamını Oku »

“BOTOX® Liyofilize Toz İçeren Flakon” Adlı Müstahzarın Eczanelerden Perakende Satışının Durdurulması Hakkında

Allergan firmasınca ruhsatlı “Botox® Liyofilize Toz İçeren Flakon, 100 Ünite” adlı müstahzarın 31 Aralık 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere hastane ürünü statüsüne geçerek eczanelerden perakende satışının durdurulması ile ilgili firma yazısı, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu kararı ve Türk Eczacıları Birliği’nin itirazına ilişkin duyurusu aşağıda bilgilerinize sunulur. Allergan firmasının konu ile ilgili yazısı için tıklayınız. T.C. ... Devamını Oku »

Dağıtım Sistemine Tabi Reçete Grupları İçin 1 Ocak 2014 Tarihinden İtibaren Uygulanacak Onay İşlemleri Hakkında

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği arasında 19.09.2013 tarihinde 2013/1 Ek Protokol Metni imzalanmış ve Protokolün Ek-4 Maddesinin 15. bendinde yer alan dağıtım sistemine tabi reçete gruplarına 01.11.2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere aşağıda belirtilen ilaçlar eklenmişti: m- Talasemi endikasyonunda kullanılan ilaçlar (Deferipron, Deferasiroks) n- TNF alfa blokeri olarak kullanılan ilaçlar o- Majistral formül ihtiva eden reçeteler ... Devamını Oku »

2014 Yılı Nöbetleri Hakkında

Değerli Meslektaşlarımız, 2014 yılı nöbet listeleri hazırlanmış olup, nöbet kitabı basım aşamasındadır. Bu nedenle 10 Ocak 2014 tarihine kadar olan nöbetler internet sayfamızda yayımlanmıştır. Nöbetleri görüntülemek için tıklayınız.  Devamını Oku »

SGK’ya Fatura Edilen Majistral Formül İhtiva Eden Reçetelerde Yer Alan Karekodlu İlaçların İTS Bildirimleri ile İlgili Önemli Hatırlatma

SGK İstanbul Süreyyapaşa Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından Odamıza verilen sözlü bilgide; 1 Kasım 2013 tarihinden itibaren reçete dağıtım sistemine dahil edilen majistral formül ihtiva eden reçetelerde yer alan karekodlu ilaçların İTS bildirimlerinin unutulduğu ve bu nedenle çok sayıda kesintilerin yaşanabileceği belirtilmektedir. Meslektaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için majistral formül terkibinde yer alan karekodlu ilaçların İTS bildirimlerini SGK MEDULA Eczane Provizyon Sistemindeki ... Devamını Oku »

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Eczacılık Fakültesi “Fitoterapi Sertifika Programı” Hakkında

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından 4-5 Mayıs ve 17-18 Mayıs 2013 tarihlerinde ‘Fitoterapi Sertifika Programı’ düzenlenecektir. Ön kayıt için son tarih 29 Nisan 2013’tür. Başvurmak isteyen meslektaşlarımızın başvuru formunu doldurarak ecza@bezmialem.edu.tr adresine e-mail ile iletmeleri gerekmektedir. Kesin kayıt için ücret yatırılması ile ilgili olarak hesap numarası başvuran adaylara e-mail yoluyla bildirilecektir. Program katılım ücreti 1000 TL olup programla ilgili konu başlıkları ve başvuru formu ekte sunulmuştur.   Program için tıklayınız. ... Devamını Oku »

Eczacılarımızın Dikkatine !

Beylikdüzü bölgesindeki eczanelere giden kimliği belirsiz şahıslar, Türk Eczacıları Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, İstanbul Ticaret Odası amblemleri bulanan bir broşürü eczacılarımıza vermektedir. Broşürde “Ticaret Odalarımızın yapmış olduğu adres ve bilgi güncellemesi doğrultusunda yapılan bir çalışmadır. Bu belge işyerlerine dair yapılacak olan kontrollerde güncelleme ve yenileme işleminizi yaptığınızı göstermektedir.“  denilmektedir. Ekte örneği sunulan broşür ile Odamızın hiçbir şekilde bir ilgisi ... Devamını Oku »

Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir dokuma fabrikasında greve başlamıştı. Polis işçilere saldırmış, işçiler fabrikaya kilitlenmiş ve ardından çıkan yangında çoğu kadın 129 işçi yaşamını yitirmişti. Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin, 1910’da Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) yangında ölen kadın ... Devamını Oku »